Dnia 4 kwietnia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie odwiedziły nowoczesną instalację przetwarzania odpadów komunalnych w Kosinach Bartosowych.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o sortowaniu odpadów oraz o tym jak istotna jest ta procedura. Mieli okazję obejrzeć  elektrociepłownię kogeneracyjną wraz z bioreaktorem, do  którego trafiają specjalnie przygotowane odpady komunalne (z domów, szkół, urzędów itd.) zawierające odpady organiczne (biodegradowalne) - np. resztki jedzenia (obierki z warzyw i owoców, skórki od banana, niedojedzony obiad, itd.), ale też liście, skoszona trawa, papier, przedmioty wykonane z drewna czy stare ubrania wykonane z włókien naturalnych (bawełna, wełna, jedwab).

Ponadto dzieci zobaczyły w jaki sposób jest produkowane paliwo alternatywne i w jaki sposób jest suszone. Niektóre dzieci nie znały tego rodzaju paliwa i nie wiedziały, że może być wykorzystywane w spalarniach odpadów lub w zakładach przemysłowych, takich jak cementownie posiadające odpowiednie piece. Uczniowie dowiedzieli się również, iż ten rodzaj paliwa pozwala na zaoszczędzenie paliw kopalnych (węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej), które w przeciwnym razie musiałyby być zużyte do wytworzenia ciepła lub energii elektrycznej.

Dzieci miały okazję zobaczyć różnorodne maszyny robocze i transportowe oraz linie z maszynami do obróbki odpadów.

 

Mamy nadzieję, że zdobyta przez dzieci wiedza przełoży się na wzrost świadomości ekologicznej wśród nich samych i ich rodzin na większą ilość segregowanych odpadów na poziomie gospodarstwa domowego.